Ana Sayfa Hidrojenli Su Nedir? Serbest Radikaller

Serbest Radikaller

Yazar

Tarih

Kategori

Serbest Radikaller

Serbest radikaller, hücrelere zarar verebilecek kadar yüksek derecede reaktif durumda bulunan kimyasallardır. Yapılan araştırmalar sonucunda serbest radikallerin kanser ve daha birçok hastalığın oluşmasında rol oynadığı düşünülmektedir.

Serbest radikallerin oluşumu bir atomun ya da molekülün elektron kaybetmesi ya da kazanması ile bağlantılıdır. Atomların kabuğunda yer alan elektronlar eksik kaldığında, atom bu boşluğu doldurmak için elektron arayışına girer ve başka atomların elektronlarına saldırabilir. Çünkü atomlar dengeli olmak isterler. Vücudumuzda fazla sayıda serbest radikal oluşması hücre yenilenmesini engelleyebilir, çünkü üretilen/yenilenen hücrelerde yer alan atomlar serbest radikaller tarafından saldırıya uğramaktadır.

Serbest radikallerin oluşumunda ve çoğalmasında hava kirliliği, sigara dumanı, çevresel toksinler ve yediğimiz yiyeceklerden içtiğimiz suya ve hatta günlük hayattaki stres seviyemize kadar birçok faktör etkili olabilmektedir.

Vücudumuz serbest radikalleri nötralize etmek için antioksidan üretimi yapmaktadır ancak üretilen antioksidan miktarı her zaman yeterli seviyelere ulaşmamaktadır ve dışarıdan takviyeye ihtiyaç duymaktadır.

Vücudumuzdaki antioksidan miktarının düşük olması ile serbest radikaller vücudumuzun dengesinin bozulmasına sebep olur. Dışarıdan alınan yeterli miktardaki antioksidan ile hücrelerimizdeki dengesizlik ortadan kaldırılarak vücudumuzun genel dengesi sağlanabilir.

Antioksidan görevi gören hidrojen atomu, vücudumuzun tamamına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir. Bu sayede vücudumuzdaki dengenin sağlanmasında önemli bir rol üstlenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenen Yazılar

Son yorumlar