Ana Sayfa Hidrojenli Su Nedir? Hidrojenli Su ve Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

Hidrojenli Su ve Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

Yazar

Tarih

Kategori

HİDROJENLİ SU VE BEYİN

Hidrojen iyonu membranlar arasında hızla yayılma yeteneği sayesinde sitotoksik reaktif oksijen türlerine (ROS) ulaşabilir ve reaksiyona girebilir. Böylece beyinde oluşabilecek oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilir.

Yapılan araştırmalarda hidrojen iyonunun reaktif oksijen türlerinin (ROS) en sitotoksik olan hidroksil radikalini seçici olarak indirgediği gözlemlenmiştir.

HİDROJENLİ SU VE PSİKOLOJİ

Hidrojen gazı sürekli tüketim için uygun olmadığından, fareler üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, deneklerin serbest bir şekilde hidrojen suyu içmesi sağlanmış, hidrojenli suyun oksidatif stresi azaltarak bilişsel bozukluğu önlediği gözlemlenmiştir.

Sürekli hidrojen suyu tüketiminin beyindeki oksidatif stresi azalttığı ve kronik fiziksel kısıtlamanın neden olduğu öğrenme ve hafızadaki stres kaynaklı azalmayı önlediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak hidrojenli suyun, kognitif veya diğer nöronal bozukluklarda önleyici olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.

HİDROJENLİ SU VE ENFLAMASYON

Profesyonel derin deniz dalışları için oksijen ve hidrojen solumaları üzerine yapılan bir araştırmada; moleküler hidrojenin, iltihaplı dokularda üretilen oldukça sitotoksik bir tür olan hidroksil radikaliyle reaksiyona girdiği görülmüştür. Bu nedenle, yeni bir anti-enflamatuar stratejide gaz halindeki hidrojenin kullanılması önerilmiştir.

HİDROJENLİ SU VE PERFORMANS

Yoğun egzersiz sırasında oluşan kas kasılması oksidatif strese neden olur, bu da artmış yorgunluk gibi aşırı egzersiz semptomlarının gelişiminde rol oynayabilir. Sonuç olarak ise kasların mikro yaralanması veya iltihaplanması söz konusu olur.

Profesyonel atletler üzerinde yapılan bir araştırmada hidrojen ile zenginleştirilmiş su tüketiminin, ağır egzersiz sırasında oluşan laktik asit birikimini azalttığı ve kas yorgunluğunu düşürdüğü gözlemlenmiştir.

HİDROJENLİ SU VE MİTOKONDRİYAL FONKSİYON

Moleküler hidrojenin, özellikle oksidatif stresin aracılık ettiği hastalıklar ve enflamatuar hastalıkların 30’dan fazla hayvan modeli üzerinde belirgin etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Klinik çalışmalarda hidrojen ile zenginleştirilmiş su tüketiminin, hücrelerin enerji kaynağı olan mitokondriye rahatlıkla nüfuz ettiği ve koruduğu, dahası mitokondriyal bozuklukların tedavisinde alternatif olarak kullanılabileceği görülmüştür.

HİDROJENLİ SU VE DİYABET

Oksidatif stresin; yaygın olarak diyabet, hipertansiyon ve ateroskleroz gibi çeşitli bozukluklarla ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Hidrojenin oksidatif stres üzerinde indirgeyici bir etkiye sahip olduğu da iyi bilinmektedir.

Yapılan bir klinik çalışmada, 8 hafta boyunca günde 900 ml hidrojen bakımından zenginleştirilmiş su tüketilmesinin kolesterolün ve insülin direncinin düşmesinde önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir.

HİDROJENLİ SU VE KANSER

Yapılan çalışmalarda, hidrojenli suyun oksidatif stresi azaltarak tümör kolonisinin büyümesini baskıladığı gözlemlenmiştir. Yapılacak detaylı ve kapsamlı araştırmalar ile hidrojen bakımından zenginleştirilmiş suyun tümör ilerlemesi ve istilasına karşı koruyucu bir malzeme olması beklenmektedir.

HİDROJENLİ SU VE KİLO KAYBI

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde hidrojenli su tüketiminin oksidatif stresi azaltarak; yağlı karaciğer üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Diyet ve su tüketimi bakımından herhangi bir fark olmamasına rağmen yalnızca hidrojenli su tüketiminin yağ yakımı ve kilo kontrolü üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir.

Klinik çalışmalar hidrojenli suyun obezite, diyabet ve metabolik sendromun iyileştirilmesindeki potansiyel faydasını göstermektedir.

HİDROJENLİ SU İLE UZUN YAŞAM

Oksidatif hasar, yaşa bağlı enflamatuar reaksiyonlarda rol oynar. Hidrojen ile zenginleştirilmiş suyun anti-oksidatif etkileri, yaşa bağlı enflamatuar reaksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek oksidatif hasarı bastırdığı gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenen Yazılar

Son yorumlar